Uncategorized

Baharat Çeşitleri

Lezzet ve hoş kokularıyla sofralarımızın baş tacı olan baharatlar içerdikleri antioksidanlarla bağışıklık sistemini güçlendirirken birçok hastalığın sağlığımıza olan olumsuz etkilerinin önüne geçerler. Tam bir baharat isimleri listesi yazmaya sayfalar yetmez, o yüzden sizin için mutfağımızda en yaygın kullanılanlarını derledik.

Biberiye:

Biberiye evlerinizde saksı içerisinde bile kolaylıkla yetiştirebileceğiniz bir baharat çeşididir. İçeriğinde bulunan bileşenler iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olarak birçok kronik hastalığın riskini azaltır. Patatesli yemeklere, omlet ya da çorba çeşitlerine, et yemekleriniz için hazırladığınız değişik soslara veya salataya birkaç tutam biberiye ekleyerek harika lezzetler yakalayabilirsiniz.

Fesleğen:

Kalbi koruyan, stresi azaltan fesleğen pesto sosu başta birçok sosun yapımında tercih edilir. Çorbalara ve salatalara hoş koku vermesi için ekleyebilir, her türlü et yemeğinde kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey fesleğeni yemek pişerken değil, ocaktan aldıktan hemen sonra eklemektir.

Çörek otu:

Hemen hemen her bölgede yetişen çörek otu, hücre yenileyici özellik gösteren, bol miktarda antioksidan içeren bir baharattır.

Hamur işlerinde daha sık kullanılsa da sabahları peynirin üzerine serpilerek veya öğütülmüş olarak bal ve yoğurt ile tüketilebilir.

Kekik:

Saç ve cilt sağlığına, solunum yollarına iyi gelir. Bütün ızgara etlerde, değişik hamur yemeklerinde ve özellikle de pizzalarda kullanılır. Spagetti soslarında, mantar yemeklerinde, domates salatalarında, dolma iç harçlarında bir miktar kullanılabilir. Her türlü sebzeye ve yumurtalı yemeklere katılabilir.

Köri:

Asya ülkelerinde çok sık kullanılan köri aslında bir karışımdır ve içerisinde zerdeçaldan demirhindiye kadar pek çok farklı baharat bulundurur. Ülkemizde özellikle tavuk yemeklerinde kullanılır. Tavuk yemeklerinin yanı sıra koyun, kuzu ve diğer et yemeklerinde ve soslarda da değerlendirilebilir.

Zerdeçal:

Zencefilgiller familyasından, boyuna yükselen ve çok yıllık bir bitkidir. İltihap giderici olması ve antioksidan içermesi sebebiyle kışın soğuk algınlığına iyi gelen çaylarda kullanılır. Ayrıca beşamel soslardan, kereviz salatalarına kadar birçok yemekte değerlendirilir.

Rezene:

Kasları yumuşatan ve spazmlara iyi gelen rezene, şişkinliği azaltır. Balık çorbalarında, spagetti soslarında, salata soslarında, patates salatalarında, somon, uskumru, levrek gibi balıkların buğulamalarında, mantar soslarında kullanılır.

Çerkez tavuğu, kuzu eti ızgara balık, kabak, bazı tür keklerde ve konservelerde de değerlendirilebilir.

Defne yaprağı:

Defne ağacının kurutulmuş yapraklarından elde edilen bu baharatın cildinizden sinir sistemine kadar sağlığınızı etkileyen birçok faydası bulunur. Yaygın kullanımı balık yemeklerindedir; fakat makarnalar için hazırlanan soslarda, domatesli yemeklerde ve sebze yemeklerinde de kullanılabilir.

Kakule:

Asya ülkelerinde yetişen kakule, zencefiller familyasından bir bitkidir. Şifalı birçok özelliğinin yanında yemeklere ve tatlılara aroma da katar. Çay ve kahve karışımlarının yanı sıra bazı likör ve şuruplarda, keklerde ve baharatlı ekmeklerde de kullanılır.

Mahlep:

Bileşimindeki konjuge linolenik asitlerin biyolojik etkisiyle sağlığa oldukça faydalı olan bu baharatın tadı acı bademi andırır. Genelde toz hali kullanılıp keklere ve çöreklere katılır. Kuru pastalarda ve sütlü tatlılarda da etkisi oldukça iyidir.

Yenibahar:

Yenibahar sıcak bölgelerde yetişen jamaika biberi adlı bitkinin, tohum şeklindeki küçük meyvesinden kurutularak elde edilir. İçerisindeki aktif içerikler, iltihaplanmayı ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Dolmalardan, sebze yemeklerine hatta balık buğulamalarına kadar birçok yemekte sık sık kullanılır.

Kişniş:

Sağlığa olan faydalarını antimikrobiyal, antioksidan, antidiyabetik, anksiyolitik, antiepileptik, antidepresan, antiinflamatuar vb. olarak açıklayabileceğimiz kişniş, yaprakları maydanozu andıran ve kurutulmuş meyvesi baharat olarak da kullanılan bir bitkidir.

Dolmada, çerkez tavuğunda, köftede, balık çorbalarında, enginar, kereviz, ve patlıcan yemeklerinde hatta mayonez yapımında dahi kullanılabilir.

Muskat:

Muskat, zeytin büyüklüğünde ve üzerinde çizgiler bulunan bir ceviz türüdür. Kontrollü tüketildiğinde doğal bir ağrı kesici görevi görür. Patates yemeklerine özellikle pürelere çok yakışır. Beşamel sosunun olmazsa olmazıdır. Etli ve mantarlı yemeklerde hatta keklerde bile kullanılabilir.

Hindistan cevizi:

Hindistan cevizi tropikal bölgelerde yetişen hurma cinsinden bir ağacın yemişidir. Vitamin, antioksidan ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Kurutularak baharatı da elde edilir. Patates ve sebze pürelerine çok yakışır. Farklı lezzetlere açık iseniz beşamel sosta denemenizi tavsiye ederiz.

Çemen Otu:

İçeriği ile hafızayı güçlendiren çemen, hafif kavrulduktan sonra yemeklere çeşni vermek için toz halinde veya çimlendirilerek kullanılır. Çimlendirilmiş tohumların biyolojik değeri daha fazladır. Taze yaprakları salata gibi yenir. Kavrulmuş tozu kahve gibi pişirilir ve içilir.

Karanfil:

Bulantı ve kusmalara, ağız kokusuna, şişkinliğe ve strese iyi gelir. Haşlama ve deniz mahsulü buğulamalarında, dana, sığır etlerinin kızartmalarında, özellikle farklı türden tatlılarda kullanılır. Söğüşe, çorbaya, av ve kümes etlerine, toz halinde köfteye, keklere, meyve salatasına, baharatlı ekmeğe ve sıcak şaraba katılabilir.

Anason:

Zeytinyağı, hardal, sirke ile yapılan soslarda, yeşil salatalarda, buğulamalarda, haşlanmış sebzelerde, bazı tür kremalarda, baharatlı ekmeklerde, kuru pasta, tuzlu kraker ve bisküvilerde kullanılır.

Anason mideyi güçlendirici ve öksürüğü yatıştırıcı özellikleri ile de bilinir.

Kuru dereotu:

Sindirim sistemindeki aksaklıkları gidermeye yardımcı bir baharat olan kuru dereotu balık çorbalarında, mayonezlerde, salatalarda, çeşitli türden soğuk balık etlerinde, haşlanmış sebzelerde (patates, pancar, enginar) kullanılabilir. Borş çorbası, kuzu eti, lahana turşusu ve salatası, pirinçli dolmalar, beyaz peynir, kabak, tereyağı ve pilavlara harika bir tat verir.

Kuru maydanoz:

İçerdiği folatlar sayesinde kalp sağlığını korumaya yardımcı olan kuru maydanoz özellikle sebze çorbalarında, salatalarda, omletlerde, her türlü et ve sebze yemeklerinde kullanılır.

Yemeklerinize kattığı muhteşem lezzetlerin yanı sıra metabolizmanızı hızlandırmak için uygulayabileceğiniz yöntemler arasında bol baharat kullanımının da olduğunu biliyor muydunuz?